Když se v létě jedete koupat, pochopitelně berete s sebou i pejska. „Přece si to musí také užít, zvlášť při letních vedrech“, domníváte se. Jenže se mnohdy zapomíná na to, že koupání v rybníku nebo řece může vést k určitým zdravotním potížím. Čeho se obávat a jak se zachovat v případě, že se pejskovi udělalo špatně? Stručný návod najdete v dnešním článku.
Začneme tím, že si připomeneme obecné pravidlo - pes nesmí do vody tam, kde je to zakázáno, ať už se jedná o veřejné koupaliště nebo chráněný vodní objekt. V ostatních případech majitel nese osobní zodpovědnost za zdraví pejska.
Co vše může psovi během koupání uškodit a jaká základní pravidla byste měli dodržovat?
- Nejlepší čas na koupání pejska je brzké ráno nebo podvečer. Zaprvé, se vyhnete přítomností lidí a případným konfliktům na téma, zda se váš pes tady smí koupat nebo ne. Za druhé, je to bezpečnější pro psí zdraví, neboť v ranních a večerních hodinách slunce tolik nepálí a snižuje se riziko přehřátí zvířete.
- Rybníky se strmými břehy či řeky s rychlými proudy nejsou vhodné ke koupání psů. I když jste hodně opatrným páníčkem a průběžně hlídáte, zda je váš mazlíček v pořádku, může dojít k nebezpečné situaci, ve které nestihnete psa zachránit.
- Nepouštějte psa do rákosí a do rybníků, zvláště pokud se tam pohybují vodní ptáci, kteří patří mezi přenášeče různých nemocí včetně houbových infekcí.
- Pokud fena hárá, je lepší s koupáním počkat. Může totiž dojít k infekčnímu onemocnění urogenitálního systému, což se obtížně léčí.
- Mějte s sebou dostatek pitné vody, aby se pejsek nenapil přímo z rybníku.
- Vodní prostor je pro zvídavé zvíře doslova rájem. Je dobré proto mít v zásobě pár sáčků veterinárního přípravku EnteroZOO a to zvláště pro případ, kdy začne váš pejsek ochutnávat vše od vodních řas až po cosi neidentifikovatelného, silně zavánějícího rybinou. Co se řas týče, tak ty jsou pro psy přímo jedovaté. Sežere-li pejsek i malé množství, může taková svačinka skončit silnou otravou a následnou návštěvou veterinární kliniky. Je vhodné proto dbát na prevenci a podat EnteroZOO hned po koupání i v případě absence jakýchkoliv náznaků zdravotních obtíží.
- Dávejte pozor zvláště tehdy, je-li váš pes ještě pouze štěnětem a nenechávejte ho o samotě pokud nemáte jistotu, že to ve vodě zvládá opravdu dobře. Někteří psi se vody bojí. Malý pejsek by se neměl ocitnout v hluboké vodě.
- Po koupání je nutné pejska vykoupat v čisté vodě s šamponem a vyčistit mu uši.
Každopádně se může stát, že i zodpovědnému majiteli pejsek na chvíli zmizí z očí a stihne ochutnat něco, co by vůbec neměl nebo se napít špinavé vody. Následky se projevují v podobě změny chování a celkového stavu - malátnost, nechuť k jídlu, zvracení apod. V této situaci je nutné co nejdřív podat zvířeti EnteroZOO, sorbent, který začne fungovat dřív, než stihnete svého mazlíčka přepravit do veterinární ordinace. Drobné gelové částečky navazují na sebe toxické látky a bakterie a odvádí je z těla psa se stolicí, případně se zvracením. Kontrola veterináře je však vždy nezbytná.
14.06.2021